„Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl
      Akademia pana Kleksa | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowietest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Akademia pana Kleksa

„Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe

Ta oraz inne bajki

Opowieść o Akademii Pana Kleksa zaczyna dwunastoletni Adaś Niezgódka. Wspomina, że jest tam już pół roku. Wcześniej, gdy był w domu miał problemy z nauką i dyscypliną, poza tym był niezdarny. Trzypiętrowa Akademia mieściła się na końcu ulicy Czekoladowej. Na parterze były sale lekcyjne, na piętrze sypialni i jadalnie, drugie piętro zajmował Pan Kleks, zaś trzecie skrywało tajemnice dyrektora szkoły. Do placówki przyjmowano jedynie chłopców, których imię zaczynało się na literę „A”. Było ich dwudziestu czterech. Wyjątkiem był Mateusz – inteligentny, gadający szpak.

Akademia położona była w parku i otoczona murem. Znajdowały się w nim wejścia do innych bajek zamknięte na małe srebrne kłódeczki. Nikt nie wiedział, ile ich łącznie było. Pewnego razu Pan Kleks wysłał Adasia do bajki Andersena o dziewczynce z zapałkami po zapałki. Po drugiej stronie zobaczył ulicę i zmarzniętych ludzi – padał śnieg, choć w Akademii było lato. Podszedł do niego jakiś pan, który przedstawił się jako Andersen, zawołał dziewczynkę i wręczył Adasiowi pudełko zapałek. Pocieszył go, by nie płakał nad losem zziębniętej małej, bo to tylko bajka i wszystko jest na niby. Koledzy zazdrościli Adasiowi tego spotkania.

Pan Kleks kilkakrotnie wysyłał Adasia do różnych bajek po sprawunki. Pewnego dnia zjawił się tajemniczy gość w aksamitnym stroju. W rozmowie z Kleksem okazało się, że przychodzi z bajki „O śpiącej królewnie i siedmiu braciach” i pragnie wypożyczyć dwóch chłopców, bo zaginęło dwóch bohaterów i bajka nie może się skończyć. Był to jeden z braci królewny. Adaś i Andrzej chętnie wzięli udział w bajce, a po jej zakończeniu zostali ugoszczeni po królewsku – na stołach było wiele słodyczy i owoców. Mogli jeść ile dusza zapragnie. Po podwieczorku królewna odwiozła ich pod samą bramę prowadzącą do Akademii i prosiła by pozdrowić Pana Kleksa. Adaś postanowił wypytać Mateusza o postać dyrektora szkoły.

Pan Kleks przez roztargnienie codziennie nosił piegi w innym miejscu. Zawsze miał przy sobie tabakierę z piegami. Dostarczał mu je co czwartek Filip – golarz. Piegi otrzymywali także najzdolniejsi uczniowie jako najwyższą w Akademii nagrodę. Natomiast szpak Mateusz uważał je za najlepszy przysmak. Adaś pozbierał kiedyś kilka piegów zgubionych przez Kleksa i zaniósł je ptakowi, za co mógł liczyć na jego przyjaźń.


Niezwykła opowieść Mateusza

Mateusz wyznał Adasiowi, że jest księciem. Urodził się jako jedyny syn i następca tronu potężnego władcy. Wychowywał się na dworze pełnym marmurów i złota, a każda jego zachcianka była niezwłocznie spełniana. Jego cztery siostry wyszły za okolicznych władców. Wszyscy liczyli się z potęgą militarną ojca Mateusza i zabiegali o jego przyjaźń. Pasją młodego księcia były polowania, miał wiele koni i odpowiednio dobranej broni myśliwskiej. Myśli o polowaniu odwracały uwagę księcia od innych nauk, dlatego ojciec zabronił mu konnej jazdy. Z żalu za swą pasją Mateusz płakał, a w kraju urządzano żałobę, jednak król był nieugięty.

Pewnego dnia ośmioletni Mateusz usłyszał rżenie swego konia – Ali Baby pod oknem. Wziął broń i udał się na przejażdżkę. Po oddaleniu się od pałacu, w lesie, koń zaczął okazywać oznaki niepokoju. Na jego drodze stanął potężny wilk. Książę nakazał mu odejść, gdy jednak wilk nie posłuchał, wystrzelił w stronę jego paszczy wszystkie naboje. Trafił, jednak zwierzę przed ostatnim tchnieniem kłem skaleczyło chłopca w udo. Rozległo się wycie wilków. Czym prędzej książę niezauważony powrócił do pałacu i zasnął.

Nad ranem nad swoim łóżkiem ujrzał królewskich lekarzy. Nie mogli powstrzymać krwotoku z rany. Za wyleczenie syna władca wyznaczył wielką nagrodę. Przybywało wielu medyków, jednak żadna kuracja nie skutkowała. Gdy wszyscy już stracili nadzieję na dwór przybył doktor Paj-Chi-Wo z Chin. Król obiecywał mu bajkowe skarby i tytuły, jednak medyk chciał najpierw zobaczyć chorego. Oddech specjalisty przywrócił mu siły, a rana zniknęła. Radość była wielka. Paj-Chi-Wo porosił o rozmowę z księciem sam na sam. Wyznał, że zabił on króla wilków i grozi mu niebezpieczeństwo, ponieważ to bardzo mściwe zwierzęta. Ofiarował mu czapkę bogdychanów. Dzięki niej, w chwili niebezpieczeństwa, książę mógł przemienić się w dowolne zwierzę, a po pociągnięciu przyszytego do niej guzika powrócić do swej postaci. Doktor zniknął, zaś na jego cześć skarby zostały rozdane ubogim.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8  On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Szybki test:

Przysmakiem Mateusza były:
a) ziarna ryżu
b) piegi
c) sny chłopców
d) pigułki na porost włosów
Rozwiązanie

Co pan Kleks zgubił w szpitalu chorych sprzętów?
a) zegarek
b) wykałaczkę
c) plaster angielski
d) pompkę
Rozwiązanie

Jaki pojazd naprawił pan Kleks za pomocą swych magicznych narzędzi?
a) rower
b) tramwaj
c) bicykl
d) lokomotywę
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe
Plan wydarzeń „Akademii pana Kleksa”
Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce
Sen o siedmiu szklankach - streszczenie
Wizyta Adasia w psim raju - streszczenie
Zabawa Adasia i Artura w poszukiwaczy skarbów - streszczenie
Wizyta w bajce „O śpiącej królewnie i siedmiu braciach” - streszczenie
Wizyta w bajce „Dziewczynka z zapałkami” - streszczenie
Opowieść Mateusza - streszczenie
„Akademia pana Kleksa” - opis pozostałych bohaterów
Adaś Niezgódka - charakterystyka
Ambroży Kleks - charakterystyka
Mateusz - charakterystyka
Jan Brzechwa - biografia
Magiczne przedmioty w Akademii
Akademia pana Kleksa - opis
Życie chłopców w Akademii pana Kleksa
Główne wątki „Akademii pana Kleksa”
Problematyka „Akademii pana Kleksa”
Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”
Akademia Pana Kleksa – bibliografia

Tagi: