Akademia pana Kleksa | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowietest   

Mateusz - charakterystyka

Mateusz był księciem zamienionym w szpaka. Urodził się w rodzinie królewskiej, której był jedynym dziedzicem i pretendentem do tronu. Wychowywał się na dworze potężnego króla panującego nad wieloma krajami i narodami. Miliony ludzi drżały z trwogi na dźwięk jego imienia. Mateusza otaczały nieprzebrane skarby i pałace, złote korony i berła, drogocenne kamienie, bogactwa. Jego matka z kolei słynęła z niezwykłej urody. Młodzieniec miał także cztery siostry, z których każda wyszła za mąż za innego króla: jedna była królową hiszpańską, druga włoską, trzecia portugalską, czwarta holenderską.

W związku z tym, że Mateusz był jedynak... więcej

* * *


Ambroży Kleks - charakterystyka

Ambroży Kleks był wybitnym uczonym i dyrektorem Akademii dla chłopców. Przez niektórych uważany był za dziwaka. Mieszkał na drugim piętrze szkoły wraz ze szpakiem Mateuszem. Przyjaźnił się z wieloma postaciami z bajek, najwspanialsi nawet królewicze okazywali mu szczególny szacunek i jego zaproszenie uważali dla siebie za zaszczyt. Miał wiele tajemnic i sekretów, które znajdowały się na ostatnim piętrze Akademii.

Głowa pana Kleksa pokryta była ogromną czupryną, mieniącą się wszystkimi barwami tęczy, i okolona bujną zwichrzoną brodą, czarną jak smoła. Nos zajmował większą część twarzy nauczyciela, był bardzo ruchliwy i przek... więcej

* * *

Adaś Niezgódka - charakterystyka

Adaś Niezgódka był dwunastoletnim uczniem Akademii pana Kleksa. Miał rude włosy. Trafił do specyficznej szkoły ponieważ w domu cechowała go niezdarność. Zawsze spóźniał się do szkoły, nigdy nie zdążył odrobić lekcji, miał także dwie lewe ręce i wszystko wypadało mu z rąk. Naczynia spadały, zanim jeszcze zdążył ich dotknąć. Po tym, jak zaplamił atramentem swój strój, obrus i kostium mamy rodzice postanowili oddać go do szkoły mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej.

Niezgódka, mimo że późno trafił do Akademii był przez dyrektora szkoły uważany za najzdolniejszego ucznia. Dlatego pan Kleks przydzielił go do kuchni i wyzna... więcej

* * *

„Akademia pana Kleksa” - opis pozostałych bohaterów

Filip – golarz. Co czwartek przynosił panu Kleksowi świeże piegi, które za pomocą brzytwy zbierał z twarzy swoich klientów podczas golenia. Podstępem wprowadził lalkę – Alojzego do Akademii, aby rozbić szkołę od środka. Drugi z jego synów – Anatol Kukuryk zachowywał się, jak każdy chłopiec. Filip powymyślał dla nich nowe imiona, które zaczynają się na literę A, i groził panu Kleksowi, że w razie ich nieprzyjęcia odbierze mu wszystkie piegi. Wciąż robił panu Ambrożemu na złość i szyderczo się śmiał.

Doktor Paj-Chi-Wo - nadworny lekarz ostatniego cesarza chińskiego. Tylko jemu udało się uzdrowić księcia... więcej

* * *

Tagi: